Volei Alba Blaj a debutat cu dreptul în noul sezon competițional. Campioana României s-a impus, clar, pe terenul echipei CSU Belor Galați, scor 3-0 (25-12, 25-22, 25-18), după ce 66 de minute de joc, în prima etapă a Diviziei A1.


Meciul a fost la discreția echipei noastre, care a avut starturi de set foarte bune, 7-0 în setul 1, 8-1 în setul 2 și 5-1 în setul 3, singurele „emoții” pentru campioana României fiind înregistrate în actul secund, atunci când gazdele s-au apropiat la un singur punt diferență, 22-23. Ioana Baciu (11) și Sanja Popović Gamma (9) au reușit cele mai multe puncte pentru echipa noastră, care a punctat de 16 ori din serviciu, într-o partidă în care Darko Zakoč a folosit toate jucătoarele aflate pe foaia de joc.

Volei Alba Blaj, antrenor Darko Zakoč: Femke Stoltenborg 5p. (3 ași, 1 blocaj) – Sanja Popović Gamma 9p. (4 ași), Noemi Oiwoh 6p. (2 ași, 1 blocaj), Ioana Baciu (cpt.) 11p. (1 as, 3 blocaje), Sanja Bursać Gommans 7p. (2 ași, 2 blocaje), Nađa Ninković 5p. (1 blocaj) – Silvija Popović (libero). Au mai jucat: Ramona Rus 2p. (2 ași), Francesca Alupei, Aleksandra Cirović 2p. (2 ași) și Ștefania Cheluță.

În etapa viitoare, Volei Alba Blaj va sta. Următorul meci al campioanei României este programat pe 19 octombrie, când va primi vizita nou-promovatei FC Argeș Pitești.