CSM Volei Alba Blaj și-a stabilit componența lotului de jucătoare pentru sezonul 2020/2021. Voleibalistele campioanei României se vor reuni, la Blaj, în data de 29 august, în vederea începerii pregătirilor. Antrenorul principal Darko Zakoč, care se va afla pe banca echipei noastre încă 3 sezoane, va avea la dispoziție o echipă formată din 12 jucătoare.

Pentru viitorul sezon, Volei Alba Blaj va miza, în continuare, pe căpitanul Ioana Baciu (universal), Ramona Rus (extremă), Maja Aleksić (centru), Francesca Alupei (centru), Ștefania Cheluță (universal) și Silvija Popović (libero). Lor li se adaugă coordonatoarea Ana Antonijević (Serbia), care revine după 3 ani la campioana României, coordonatoarea Réka Bleicher (Ungaria), centrul Irina Malkova (Rusia), extremele Bojana Milenković și Bojana Čelić-Marković (ambele Serbia), precum și liberoul Aleksandra Spasenić (Serbia).

Obiectivele CSM Volei Alba Blaj pentru viitorul sezon rămân câștigarea Campionatului și a Cupei României, precum și calificarea în finala Cupei Challenge la volei feminin, competiție în care echipa noastră s-a încris în acest an.

Având în vedere faptul că pandemia de coronavirus a afectat puternic desfășurarea competițiilor, iar organizarea meciurilor de Liga Campionilor, la Târgu Mureș, ar necesita măsuri sanitare greu de implementat, CSM Volei Alba Blaj a ales să participe, în acest an, în a treia competiție valorică europeană. Reducerea cu 35% a bugetului clubului pentru sezonul viitor este o consecință a acestei situații care a afectat întreg sportul românesc și mondial. Chiar și așa, conducerea clubului nostru a reușit să alcătuiască un lot competitiv, capabil să lupte, cu succes, pentru obiectivele devenite deja tradiționale.

Vom reveni cu detalii legate de programul de pregătire și cu prezentarea individuală a voleibalistelor din lotul cu care CSM Volei Alba Blaj va aborda noul sezon.

Componență Volei Alba Blaj, sezon 2020/2021

COORDONATORI: Ana Antonijević (Serbia, 32 ani, 1.85 m, Pomi Casalmaggiore), Réka Bleicher (Ungaria, 24 ani, 1.87, Vasas Óbuda Budapesta);

UNIVERSALI: Ioana Baciu (România, 30 ani, 1.85 m, Volei Alba Blaj), Ștefania Cheluță (România, 16 ani, 1.92 m, Volei Alba Blaj);

CENTRI: Maja Aleksić (Serbia, 23 ani, 1.88 m, Volei Alba Blaj), Francesca Alupei (România, 17 ani, 1.91 m, Volei Alba Blaj), Irina Malkova ( Rusia, 31 ani, 1.92 m, Sakhalin Yuzhno-Sakhalins);

EXTREME: Ramona Rus (România, 24 ani, 1.80 m, Volei Alba Blaj), Bojana Milenković (Serbia, 23 ani, 1.85 m, Altay Volleyball Club), Bojana Čelić-Marković (Serbia, 30 ani, 1.78 m, Volero Le Cannet);

LIBERO: Silvija Popović (Serbia, 34 ani, 1.78 m, Volei Alba Blaj), Aleksandra Spasenić (Serbia, 25 ani, 1.67 m, Železničar Lajkovac).

STAFF TEHNIC
Antrenor principal: Darko Zakoč;
Antrenor secund: Emil Alexandru Ciufudean;
Preparator fizic: Mladen Teofilović;
Kinetoterapeuți: Petru Ban, Tudor Glogovețan;
Statistician: Ognjen Marković.