Într-o atmosferă de vis, Volei Alba Blaj a primit, miercuri seara, trofeul de campioană a României la volei feminin, ediția 2021/2022. La finalul ultimului meci al sezonului, câștigat clar de Volei Alba Blaj, 3-0 cu ocupanta locului trei, CSO Voluntari, echipa noastră a intrat în posesia tricourilor și medaliilor acordate celei mai bune formații din România în acest sezon. Un sezon dominat pe plan intern de Volei Alba Blaj, care a câștigat toate cele trei trofee puse în joc: Supercupa României, Cupa României și titlul național.

Pentru Volei Alba Blaj este al șaselea titlu național și al unsprezecelea trofeu intern, în cei unsprezece ani de existență. Tot în acest sezon, Volei Alba Blaj a atins și faza semifinalelor Cupei CEV.

Volei Alba Blaj a câștigat titlul național în anii 2015, 2016, 2017, 2019, 2020 și 2022, Cupa României în 2017, 2019, 2021 și 2022 și Supercupa României în 2021. Echipa noastră a disputat trei finale europene – Liga Campionilor 2018, Cupa CEV 2019 și Cupa Challenge 2021 – precum și o semifinală în Cupa CEV 2022.

Lotul cu care Volei Alba Blaj a obținut performanțele din acest sezon de vis:

Coordonatori: Slađana Mirković și Iarina Axinte;
Centrii: Nađa Ninković, Jovana Kocić, Daiana Roman și Noemi Moldovan;
Universali/falși: Victoriia Russu și Ștefania Cheluță;
Extreme: Gergana Dimitrova, Olga Strantzali, Sorina Miclăuș, Andra Artin și Jovana Cirković;
Libero: Andreea Ispas și Milica Ivković.

Staff tehnic:

Antrenor principal: Stevan Ljubičić;
Antrenor secund: Ivan Bucevac;
Preparator fizic: Dobrica Šopalović;
Statistician: Tomislav Vojnić;
Fizioterapeut: Tudor Glogovețan;
Fizioterapeut: Petre Ban.