Volei Alba Blaj a pierdut, miercuri seara, la Târgu Mureș, confruntarea cu Vero Volley Milano, din etapa a doua a Grupei B a Ligii Campionilor la volei feminin. Campioana României a fost învinsă, scor 1-3 (25-20, 16-25, 21-25, 21-25), de vicecampioana Italiei, după ce a dat o replică puternică favoritei acestei grupe, una dintre cele mai puternice echipe din Europa, însă nu a reușit să obțină nici măcar un punct.

Fără Slađana Mirković (accidentată), înlocuită cu succes de Iarina Axinte (17 ani), Volei Alba Blaj a ținut ritmul acestei partide și a reușit să câștige primul set, după ce a revenit de la 9-13 la 14-13, reușind apoi să își mențină un avantaj constant până la final. În setul doi, a fost rândul italiencelor să puncteze de zece ori consecutiv și să-și asigure victoria facilă în acest parțial. Volei Alba Blaj a stat aproape de adversara sa în seturile trei și patru și doar valoarea și experiența vicecampioanei Italiei a făcut diferența în finalul acestora.

Cu 24 de puncte, Victoriia Russu a fost cea mai bună marcatoare de pe teren, urmată de Magdalena Stysiak (23 de puncte), aceasta din urmă fiind desemnată MVP-ul partidei.

Evoluția scorului

Set 1: 3-0, 3-3, 5-4, 6-5, 6-9, 9-13, 14-13, 21-17, 24-19, 25-20;

Set 2: 5-4, 7-5, 715, 8-18, 10-19, 15-22, 16-25;

Set 3: 5-5, 9-5, 10-7, 10-10, 15-14, 18-16, 18-19, 20-19, 20-23, 21-25;

Set 4: 4-5, 7-5, 10-9, 10-12, 11-15, 13-16, 17-16, 18-20, 20-24, 21-25.

Echipe

Volei Alba Blaj, antrenor Stevan Ljubičić: Iarina Axinte 1p. (1 as) – Raisa Ioan 3, Bojana Milenković 16p. (1 blocaj), Jovana Kocić 10p. (2 blocaje), Victoriia Russu 24p. (4 ași, 1 blocaj), Gergana Dimitrova 9p. (3 ași, 1 blocaj) –  Andra Cojocaru (libero), Andreea Ispas (libero). Au mai jucat: Sorina Miclăuș, Jovana Cirković, Georgiana Faleș, Andrea Kossanyiová.

Vero Volley Milano, antrenor Marco Gaspari: Alessia Orro 8p. (1 as, 4 blocaje) – Hanna Davyskiba 12p. (2 ași, 1 blocaj), Sonia Ccandi 3p. (2 blocaje), Magdalena Stysiak 23p. (1 as, 3 blocaje), Miriam Sylla 18p. (2 ași), Jovana Stevanović 9p. (1 as, 4 blocaje) – Beatrice Parrocchiale (libero). Au mai jucat: Dana Rettke 4p. (1 blocaj), Jordan Larson, Edina Begic – Beatrice Negretti (linbero).

Declarații

Stevan Ljubičić, antrenor Volei Alba Blaj: „În primul rând, vreau să remarc atmosfera superbă pe care au creat-o suporterii noștri la acest meci și le mulțumim mult pentru asta. Am avut ocazia să jucăm împotriva uneia dintre cele mai bune echipe din Europa și din acest sezon al Ligii Campionilor. Sunt mândru pentru modul în care am jucat, am dat o replică solidă, nu ne-am lăsat doborâți în niciun moment, am încercat să forțăm, să dăm tot ceea ce e mai bun pe teren și cred că am fost aproape de adversar. A mai rămas un meci în acest an (n.n. în deplasare, pe 28 decembrie, cu Rapid București), sunt mulțumit de ritmul pe care l-am avut în acest sezon și de poziția în care ne aflăm și sperăm să continuăm tot așa.”

Volei Alba Blaj are un singur punct după două etape scurse din această competiție și va juca, în următoarea rundă, în Cehia, pe terenul campioanei Ucrainei, SC „Prometey” Dnipro, în data de 10 ianuarie 2023.

Campioana României va mai avea un singur meci de susținut în acest an, miercuri, 28 decembrie, pe terenul echipei Rapid București, în ultima etapă a turului Diviziei A1.

Program Grupa B – Liga Campionilor

Etapa 1 (07.12.2022)

Vero Volley Monza – SC „Prometey” Dnipro 3-0 (25-17, 25-20, 25-21)

Volero Le Cannet – VOLEI ALBA BLAJ 3-2 (23-25, 25-18, 25-23, 21-25, 7-15)

Etapa 2 (20-21.12.2022)

VOLEI ALBA BLAJ – Vero Volley Monza 1-3 (25-20, 16-25, 21-25, 21-25)

SC „Prometey” Dnipro – Volero Le Cannet 3-2 (24-26, 17-25, 25-14, 25-15, 15-10)

Etapa 3 (10-12.01.2023)

Volero Le Cannet – Vero Volley Monza (12.01.2023, ora 21:00)

SC „Prometey” Dnipro – VOLEI ALBA BLAJ (10.01.2023, ora 19:00)